Biesiada o zdrowiu

 

Jak poprawić bezpieczeństwo na naszych drogach?

Europejska Rada Bezpieczeństwa w Transporcie opublikowała raport o stanie i poprawie bezpieczeństwa na drogach w krajach Unii Europejskiej za rok 2011, z którego wynika, że zajmujemy ostatnie miejsce wśród krajów członkowskich pod względem liczby ofiar wypadków na milion mieszkańców. 

19 kwietnia 2005 r. Rada Ministrów przyjęła Krajowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego  GAMBIT. W dokumencie założono – jako jeden z głównych priorytetów – zmniejszenie liczby wypadków drogowych o 50 procent w stosunku do 2003 r. i nie więcej niż 2 800 zabitych w wypadkach drogowych w 2013 r., a co za tym idzie – zmniejszenie społecznych kosztów wypadków drogowych. 

Z danych wstępnych wynika, że we wrześniu 2012 roku doszło do  3 527 wypadków drogowych, w których  322 osoby zginęły, a 4 395 osób zostało rannych

Odpowiedzi na tytułowe pytanie będziemy szukać w kolejnej Biesiadzie o Zdrowiu, w której udział wezmą udział przedstawiciele instytucji państwowych i ekspertów, wśród nich: 

Inspektor Marek Fidos (Dyrektor Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji) „Wypadki na polskich drogach w ostatnim okresie”

Prof. dr hab. Ryszard Stefański (Uczelnia Łazarskiego)  „Przeciwdziałania wypadkom na drogach w świetle przepisów prawnych”

Dr n. med. A. Szyrwiński (CSK MSWiA)  „Właściwe ratownictwo osób poszkodowanych w wypadkach drogowych”

Mgr Marcin Żukowski (absolwent WSEiZ)  „Pierwsza pomoc w wypadku drogowym”

Biesiada o Zdrowiu „O bezpieczeństwo na polskich drogach” odbędzie się  w Warszawskiej Szkole Zdrowia przy WSEiZ we wtorek, 13. listopada 2012 r. o godz.  17.00, w auli  Wyższej 
Szkoły Ekologii i Zarządzania przy ulicy Rejtana 16. Wstęp wolny.