Czynniki ryzyka w nowotworach złośliwych

 

Jak zwiększyć szanse w walce z chorobą nowotworową?

Nowotwory złośliwe stanowią drugą, po chorobach układu sercowo-naczyniowego, przyczynę zgonów ludności Polski. W naszym kraju, każdego roku, ok. 155 tys. osób zapada na chorobę nowotworową. W strukturze zachorowań i zgonów na nowotwory dominują raki tytoniozależne i związane z nieprawidłową dietą.
Tylko niewielka część zachorowań na raka ma podłoże genetyczne. Większości przyczyn upatruje się w szeroko rozumianych wpływach środowiskowych. Do głównych czynników ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych należą te, które są związane z niewłaściwym stylem życia. 
Profilaktyka pierwotna chorób nowotworowych ma na celu wyłonienie czynników ryzyka, których eliminacja (lub zmniejszenie ekspozycji na nie) skutkuje spadkiem zachorowań na dany nowotwór. Równie ważna jest profilaktyka wtórna, związana z identyfikacją i powstrzymaniem rozwoju choroby w stadium przedklinicznym. Takie stany są zazwyczaj rozpoznawane w czasie badań przesiewowych w kierunku danej choroby
O tym, jak ograniczać istniejące realnie zagrożenia, występujące w naszym życiu i zwiększyć bezpieczeństwo zdrowotne opowie najwybitniejszy znawca tematu prof. dr hab. n. med. Witold Zatoński, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie. Wykład pt. „Czynniki ryzyka w nowotworach złośliwych” odbędzie się  w Warszawskiej Szkole Zdrowia działającej przy Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania, we wtorek, 9. kwietnia 2013r.  o godz.  17.00, w auli  Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania przy ulicy Rejtana 16. Wstęp wolny.