Cukrzyca – epidemia XXI wieku. Zapobieganie. Leczenie. Osiągnięcia w Polsce.

Czy powinniśmy się bać cukrzycy?

Cukrzyca nazywana jest epidemią XXI wieku lub chorobą społeczną. Według danych International Diabetes Federation na cukrzycę choruje obecnie na świecie około 366 mln osób. W 2030 r. liczba chorych na cukrzycę na świecie osiągnie 552 mln.

Na tę chorobę cierpią niemal dwa miliony Polaków (5% społeczeństwa). Szacuje się jednak, że drugie tyle ma cukrzycę, ale o tym nie wie, co wiąże się z często bezobjawowym początkiem choroby. Ważne jest, aby samemu zwracać uwagę na niepokojące objawy, np. zwykłą senność, zmęczenie, czasami chudnięcie, zaburzenia nastroju  Kluczowe znaczenie w zapobieganiu cukrzycy ma odpowiedni sposób żywienia, dostosowany do faktycznych potrzeb organizmu, nieprzekraczanie zalecanych norm spożycia składników pokarmowych. Normalizacja i utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz stosowanie nawet umiarkowanego wysiłku fizycznego może zapobiec rozwojowi cukrzycy typu 2.

Jakie mamy możliwości, aby ograniczyć zasięg choroby, jak łagodzić jej skutki?  Opowie o tym wybitny specjalista,  prof. dr hab. n. med.  Waldemar Karnafel, kierownik Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii WUM . Wykład p.t. „Cukrzyca – epidemia XXI wieku. Zapobieganie. Leczenie. Osiągnięcia w Polsce. ” odbędzie się w Warszawskiej Szkole Zdrowia przy Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania we wtorek, 14. stycznia 2014 r.,  o godz.  17.00, w auli  Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania przy ulicy Rejtana 16.  Wstęp wolny.