Profilaktyka chorób serca

Zadbajmy  o układ krążenia

Choroby układu krążenia są jednym z głównych problemów zdrowotnych w Europie oraz, od wielu lat, najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Chorobom układu sercowo-naczyniowego można i należy zapobiegać od najwcześniejszych chwil życia. Ważna jest jednak znajomość czynników ryzyka i możliwości indywidualnego wpływu na nie. Najważniejszymi czynnikami ryzyka są: palenie tytoniu, otyłość,  nieprawidłowe żywienie, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze.
Na większość czynników, związanych z powstawaniem chorób układu krążenia wpływają indywidualne zachowania zdrowotne człowieka, składające się na styl życia. Zmiana stylu życia więc to mniejsze dolegliwości, mniej wizyt u lekarzy, mniej koniecznych do wykupienia recept, dłuższe i efektywniejsze życie.
Czy możemy uniknąć chorób układu krążenia? Jakie działania profilaktyczne możemy podejmować? Które będą najskuteczniejsze? Na te i inne pytania odpowie lek. med. Joanna Grabska, specjalista chorób wewnętrznych, były pracownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii, obecnie lekarz inspektor nadzoru orzecznictwa lekarskiego. Wykład pt. „Profilaktyka chorób serca” odbędzie się w Warszawskiej Szkole Zdrowia przy Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania we wtorek, 11. lutego 2014 r.,  o godz.  17.00, w auli  Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania przy ulicy Rejtana 16.  Wstęp wolny.