Historia biblioteki

Historia Biblioteki Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania jest nierozerwalnie związana z historią Uczelni. Biblioteka Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania została utworzona jako jednostka organizacyjna Uczelni Statutem WSEiZ z 24 lipca 1995 r. zatwierdzonym przez Ministra Edukacji Narodowej.

Początki działalności biblioteki nie były łatwe. W 1995 roku Biblioteka mieściła się w budynku wynajmowanym przez władze WSEiZ przy ul. Jana Pawła II 69. Wypożyczalnia oraz dział opracowywania zbiorów znajdowały się wówczas w niewielkim pomieszczeniu. W pierwszym okresie istnienia Biblioteki WSEiZ podstawowym zadaniem była organizacja warsztatu bibliotecznego i informacyjnego.

W grudniu 1997 r. Biblioteka WSEiZ przeniosła się do budynków przy ul. Pięknej 24/26. Do biblioteki zakupiono cztery komputery, jedną drukarkę atramentową oraz kilka regałów na książki. Zadanie, jakie czekało pracowników biblioteki to retrokonwersja zbiorów. Zbiory opracowywano w komputerowym systemie bibliotecznym LIBRA firmy MOL, który jest systemem dostosowanym do pracy w małych bibliotekach.

Od października 2000 r. został w pełni zautomatyzowany proces opracowywania i wyszukiwania zbiorów bibliotecznych. Do dyspozycji użytkowników Biblioteki udostępniono dwa komputery z katalogami. Nowy system znacznie usprawnił wypożyczanie książek, dzięki temu, że książki zostały wyposażone w nalepki z kodami kreskowymi przyporządkowanymi numerowi inwentarzowemu.

Każdy z czytelników zakładając konto biblioteczne otrzymywał zalaminowaną imienną kartę biblioteczną z indywidualnym kodem kreskowym, umożliwiającym szybkie odczytanie przez czytnik danych osobowych, błyskawiczne odnalezienie w rejestrze komputera właściwej osoby i otwarcie na ekranie monitora jej konta.

W lipcu 2002 roku Biblioteka przeprowadziła się do własnych budynków Uczelni usytuowanych na Mokotowie przy ul. Rejtana 16.        
Biblioteka otrzymała dwa duże pomieszczenia o łącznej powierzchni 160 m2. Została wyposażona w jedenaście nowoczesnych regałów przesuwnych typu FLEXI mobile, posiada siedem stanowisk komputerowych: trzy stanowiska dla pracowników – dwa do udostępniania, jedno do opracowywania księgozbioru, cztery terminale z dostępem do komputerowych katalogów księgozbioru bibliotecznego, księgozbioru Czytelni, prac dyplomowych inżynierskich, prac magisterskich. Dla czytelników znajdują się jeszcze dwa stoliki, przy których mogą na miejscu przeglądać książki, zanim podejmą decyzję o ich wypożyczeniu.

W Bibliotece Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania oprócz Wypożyczalni znajduje się również Czytelnia.

Otwarcie Czytelni Biblioteki WSEiZ w osobnym pomieszczeniu nastąpiło w listopadzie 2002 r..

W budynkach Uczelni, choć tylko czteropiętrowych znajduje się winda, zarówno dojazd do drzwi Czytelni, jak również urządzenia i jej wyposażenie jest dostosowane dla osób niepełnosprawnych.                     

W roku akademickim 2005/2006 Biblioteka pozyskała nowe pomieszczenie przeznaczone na magazyn, umieszczono w nim prace inżynierskie i magisterskie oraz archiwalne roczniki czasopism, dzięki temu została powiększona powierzchnia czytelni.

Obecnie z czytelni mogą w komfortowych warunkach korzystać 24 osoby, z możliwością dostawienia krzeseł dla osób pragnących pracować w zespole.

Czytelnia dysponuje dwunastoma stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu, ze stałym łączem umożliwiającym szybką i stabilną pracę, plus jedno stanowisko dla pracowników. Osobno usytuowane jest miejsce komputerowe z katalogami księgozbioru podręcznego, księgozbioru bibliotecznego oraz katalogiem prac inżynierskich i magisterskich.

Najważniejszą zmianą w czytelni jest udostępnienie użytkownikom księgozbioru podręcznego oraz zgromadzonych czasopism w wolnym dostępie.

Przy zabezpieczeniu księgozbioru zastosowano najnowsze osiągnięcia techniki. Skorzystano z usług firmy, będącej liderem na światowym rynku w instalowaniu ochronnych systemów bibliotecznych firmy 3M (Minnesota Mining and Manufactoring, Co.). Swobodny dostęp do zbiorów zyskał uznanie zarówno studentów jak i kadry naukowej Uczelni, bezpośrednio też wpłynął na zwiększenie się liczby osób, korzystających z usług tej placówki.